15. podcast - Príbehy jazzu – 7.5.2014 – Teddy Wilson | Martin Uherek Google

15. Príbehy jazzu – 7.5.2014 – Teddy Wilson

» Posted by on máj 8, 2014 in podcast, príbehy jazzu, Príbehy jazzu - podcasts | 0 comments

15. Príbehy jazzu – 7.5.2014 – Teddy Wilson

Príbehy jazzu sa tento týždeň venovali po dlhšej dobe klaviristovi, konkrétne hudobníka menom Teddy Wilson, ktorý bol prvým černochom, ktorý v roku 1936 vystúpil na pódiu s belošskou kapelou Benny Goodmana a vytvorili tak spolu prvé integrované zoskupenie v dejinách jazzu, ktoré sa prezentovalo na verejnosti.

Teddy Wilson bol swingový pianista, priamym pokračovateľom línie géniov jazzového klavíra, akými boli James P. Johnson, Fats Waller, Art Tatum…
Bol prvým černochom, ktorý začal oficiálne vystupovať na pódiách s belošskou kapelou, pod vedením klarinetistu, o ktorom sme rozprávali minulý týždeň, Benny Goodmana.
Teddyho hra znela ľahko, vzdušne až nebesky a pritom bola jeho ľavá ruka taká silná a rýchla, že v kapele Bennyho Goodmana nebol potrebný kontrabas, keďže ho Teddy dokázal plne zastúpiť.
Príbeh tohto pianistu, ktorý bol v 30-tych rokoch jedným z 2 najväčších mien jazzového klavíra, si môžete vypočuť na zázname z prvého kola práve tu.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Comments

comments

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>