17. podcast - Príbehy jazzu – 4.6.2014 – Thomas Fats Waller | Martin Uherek Google

17. Príbehy jazzu – 4.6.2014 – Thomas „Fats“ Waller

» Posted by on jún 7, 2014 in daily stories, podcast, príbehy jazzu, Príbehy jazzu - podcasts | 0 comments

17. Príbehy jazzu – 4.6.2014 – Thomas „Fats“ Waller

V Jazz klube 12 na Príbehoch jazzu tento týždeň zaznievala hudba klaviristu menom Thomas „Fats“ Waller, ktorý bol jedným z najvýznamnejších klaviristov 20-tych a 30-tych rokov 20. storočia.

Thomas Wright „Fats“ Waller bol jedným z hlavných tvorcov štýlu zvaného stride piano, t.j. virtuózny klavírny štýl, kde pravá ruka hrá melódiu a ľavá prakticky nahrádza rytmickú sekciu aj orchester.

Bol veľkým komediantom, spevákom, obrom s veľkými rukami, hlavou aj telom a jeho hudba mala tak silný rytmický „drive“, že sa mu máloktorý klavirista swingovej éry vyrovnal.

O skladbách, ktoré zložil a dnes sú jednými z najznámejších jazzových štandardov, o tom, že a AKO sa stretol s Al Capone-m, o tom, že sa zúčastňoval na house parties kde klaviristi viedli tzv. „cutting contests“, o tom, čo vlastne cutting contests sú… – to všetko si môžete vypočuť a na vlastnej koži „zažiť“ prostredníctvom záznamu z prvého kola Príbehov jazzu zo dňa 4.6.2014.

Na bicie s nami hral tentokrát opäť Kristián Kuruc a na kontrabase stabilný hráč Róbert Ragan Jr.

 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Comments

comments

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>