3.4.2015 - Oscar Peterson mal vždy navrch | Martin Uherek Google

3.4.2015 – Denné príbehy jazzu – Oscar Peterson mal vždy navrch

» Posted by on apr 3, 2015 in daily stories, príbehy jazzu | 0 comments

3.4.2015 – Denné príbehy jazzu – Oscar Peterson mal vždy navrch

Klavirista Oscar Peterson bol vždy najlepším z najlepších. Nielen vrámci klavírnej hry, ale aj vrámci postoja ku žartíkom. Nikdy nenechal svojich spoluhráčov vyhrať nad ním v ich „vojne kanadských žartíkov“.

Keď si z neho jeho spoluhráči basista Ray Brown a gitarista Herb Ellis skúsili vystreliť, Oscar by im to potom vrátil niekoľkonásobne. Napríklad by tajne uvoľnil niektorú z Ellisových strún a potom by sa s ním rozprával až do momentu, kedy mali začať hrať a všimol si to až priamo na pódiu. Alebo by predstieral, že mu rozlaďuje gitaru bez toho, aby skutočne niečo urobil a potom by začal hrať ďalšiu skladbu v inej tónine ako obvykle, aby Ellisa presvedčil, že mu niečo s gitarou spravil.

Na turné Jazz At The Philharmonic v Japonsku v roku 1953 Oscar urobil tento istý trik aj Ray Brownovi – uvoľnil mu G-strunu na kontrabase a potom ho zabával, kým Norman Granz predstavil trio a speváčku Ellu Fitzgerald. Keď vystúpili na pódium, Rayova struna bola taká povolená, že nevydávala nijaký tón, iba bzučala a šramotila. Ella ho pohľadom zabíjala, kým si pred všetkými tými ľuďmi strunu naprával a Oscar? Ten sa spolu s Normanom Granzom od smiechu takmer váľali po zemi.

Comments

comments

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>