Denné príbehy jazzu - Miles Davis a Kind of Blue | Martin Uherek Google

6.2.2014 – Denné príbehy jazzu – Miles Davis and Kind of Blue

» Posted by on feb 6, 2014 in daily stories, jazz | 0 comments

6.2.2014 – Denné príbehy jazzu – Miles Davis and Kind of Blue

Včerajší večer s Príbehmi jazzu sa niesol v duchu trubkára Milesa Davisa a okrem iného som hovoril aj o jeho prelomovom albume Kind of Blue.

 

Tento album získal už štvorité platinové ocenenie (to znamená 4 milióny predaných kusov!) a je považovaný za NAJPREDÁVANEJŠÍ jazzový album v dejinách.

Legendárne skladby na tomto albume, ktoré sa stali jazzovými štandardmi, sú:

1. So What
2. Freddie Freeloader
3. Blue In Green
4. All Blues
5. Flamenco Sketches

Nahrávacia session, na ktorej tento album vznikol, bola rozdelená do 2 dní – 2. marca a 22. apríla 1959.
Hovorí sa, že Davis svojim spoluhráčom dal pred nahrávaním len krátke „nákresy“ – schémy  používaných stupníc a melodických línií a nedovolil kapele pred samotným nahrávaním tieto skladby cvičiť alebo o nich viac zistiť. Chcel dosiahnuť čo najčerstvejšie a najoriginálnejšie improvizačné myšlienky u každého z nich a chcel, aby hrali hlavne srdcom a inštinktom, bez možnosti „nacvičenia si“ vybehaných cestičiek.

Napriek tomu, že Ashley Khan v  knihe Kind of Blue: The Making of the Miles Davis Masterpiece tvrdí, že tieto príbehy nie sú pravdivé a že kapela skoro všetky tieto skladby už pred nahrávaním albumu viac krát hrala na live vystúpeniach, pokiaľ to pravdivé je, Davisov prístup voči svojim muzikantom bol obdivuhodný – natoľko veril ich genialite a schopnostiam, že si dovolil takýto riskantný kúsok!

Výsledkom sú nahrávky, ktorý pozná snáď každý jazzový hudobník aj fanúšik. Pokiaľ tento album nepoznáte, určite by ste si ho mali vypočuť, stačí, keď kliknete na youtube-ový odkaz pod textom!

Ktorá skladba sa Vám najviac páči?

Comments

comments

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>