8.3.2015 - Ako Freddie Green prestal sólovať | Martin Uherek Google

8.3.2015 – Denné príbehy jazzu – Ako Freddie Green prestal sólovať

» Posted by on mar 8, 2015 in daily stories, príbehy jazzu | 0 comments

8.3.2015 – Denné príbehy jazzu – Ako Freddie Green prestal sólovať

Gitarista Freddie Green bol známy tým, že nikdy počas niekoľko desiatok rokov s Count Basieho big bandom nehral sóla. Dlho nikto netušil prečo a toto tajomstvo zaujímalo mnohých muzikantov aj fanúšikov. Skutočný dôvod toho celého na konci svojho života vysvetlil jeho dlhoročný spoluhráč Harry Sweets Edison:
 
 
 

„Freddie mohol byť dobrým sólistom a jedného času aj dobrým sólistom bol, v dobe keď bolo cool hrať sóla na gitare. Charlie Christian a Freedie boli pochopiteľne veľmi dobrí priatelia a Charlie mu dal jeden zo svojich reproduktorov (amplifiers). No kedykoľvek sa Freddie u Basieho chystal začať hrať sólo a prestal hrať doprovod, celá rytmická sekcia sa rozsypala. Došlo to až do takého štádia, že sme s tým niečo museli urobiť. Tak som jedného večera vytiahol elektrický kábel z Freddieho reproduktora a tak nefungovalo. Ďalší večer mu Herschel Evans zlomil kábel, takže nehral a Freddie si ho musel dať opraviť. Ďalšiu noc mu kábel vytiahol Lester Young. Takto sme to robili. Bez Freddieho doprovodu proste tá kapela neswingovala.
V tom čase me mali v kapele skupinu, ktorá sa nazývala Ničomníci (Vigilantes). Ak bolo v kapele niečo, čo sa nám nepáčilo, rýchlo by sme sa toho zbavili. Tak sme sa nakoniec všetci spojili a vytiahli sme mu všetky vnútornosti z reproduktora. Freddie sa chystal v ten večer opäť hrať sólo a na pódiu vedľa neho nebolo nič, len krabica. Samozrejme sa nesmierne naštval, no nikto si ho nevšímal.
Tak dosiahol bod, kedy povedal: „Dokelu s tým. Už nebudem hrať nijaké sóla.“
Takže to je dôvod, prečo z Freddieho dnes nie je sólista. Pravdepodobne by bol jeden z najlepších, ale museli sme ho obetovať pre dobro celého big bandu.“

Comments

comments

Submit a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>