Google

Martin Uherek Quartet


Najnovší projekt Martin Uherek Quartet – Remembering Monk sme predstavili na jesennom turné, 20.-25.10.2013, ktoré vyvrcholilo vystúpením hlavnom pódiu v prvý deň Bratislavských jazzových dní 2013! Záznam z koncertu si môžete pozrieť tu na mojej stránke!

Jazzová formácia Martin Uherek Quartet vznikla začiatkom roka 2008, ako skupina nádejných mladých muzikantov, zhromažďujúcich sa okolo významného slovenského jazzového muzikanta a pedagóga Klaudia Kováča, v Banskej Bystrici. Nástrojové zloženie zoskupenia bolo spočiatku nasledovné: saxofón – Martin Uherek, gitara – Peter Palaj, kontrabas – Róbert Ragan Jr., bicie – Pavol Blaho.

Neskôr sa v kvartete vystriedali viacerí členovia, pričom Petra Palaja vymenil Jakub Tököly – klavír a bubenícku stoličku obsadil Tomáš Stacha. Čoskoro opäť prišli malé zmeny a obsadenie, ktoré je aktuálne v súčasnosti, pozostáva z nasledovných členov:

 

saxofón – Martin Uherek

klavír – Jakub Tököly

kontrabas – Peter Korman

bicie – Pavol Blaho

 

 

Od svojho vzniku má kvartet za sebou početné vystúpenia na podujatiach rôzneho druhu – klubové hrania, recepcie pre rôzne organizácie, koncerty, vystúpenia na festivaloch, napríklad United Europe Jazz Festival, kde medzi inými vystupoval aj svetoznámy švédsky gitarista Ulf Wakenius, ktorý bol 10-ročným spoluhráčom famózneho jazzového klaviristu Oscara Petersona. Kapela má za sebou mnohé vystúpenia a koncerty na Slovensku a zúčastnila sa aj festivalov v zahraničí (PL, HU).

 

Martin Uherek Quartet má za sebou účasť na medzinárodnej súťaži v Poľskom Tarnowe koncom roka 2008, kde toto zoskupenie získalo 2. miesto v mladšej kategórii. Kvartet sa taktiež stal laureátom slovenskej súťaže Jazzové Vianoce 2008, kde získal ocenenie za štýlovú interpretáciu jazzovej tradície. Na obidvoch súťažiach členovia kapely získali viaceré ocenenia aj za sólistické výkony. Tak isto sa niektorí členovia kapely zúčastnili aj súťaže Nové tváre slovenského jazzu v roku 2010, kde dostali cenu za presvedčivé inštrumentálne výkony v jazzovom duchu, s komentárom poroty: „Hudba skupiny odráža úctu k bebopovej džezovej tradícii a jej jazyk je veľmi presvedčivý.“

 

Zoskupenie Martin Uherek Quartet je už pomerne ustáleným a známym menom a je považované za novú mladú jazzovú generáciu. Jeho členovia sa už vo svojom mladom veku môžu pýšiť spoluprácou s viacerými poprednými slovenskými jazzovými hudobníkmi, doma aj v zahraničí. Často krát dochádza aj ku vystúpeniam rôznych kombinácií členov kvarteta s inými hudobníkmi, prípadne len v triových obsadeniach.

 

V súčasnosti sa najčastejšie objavujú na pódiu ako house kapela v banskobystrickom Jazz klube 12, so svojimi pravidelnými utorkovými jam sessions.

Repertoár jadra kvartetu je široký, opierajúci sa najmä o ortodoxnú jazzovú tradíciu, založený na swingu a bebope, jazzovej hudbe 30. – 50. rokov minulého storočia.

 

Zároveň propaguje kapela 2 najnovšie projekty:

 

1. Najnovší projekt má názov „Martin Uherek Quartet – Remembering Monk“ a predstavuje kompozície hudobníka, ktorý sa radí medzi najväčších géniov v dejinách jazzu – prelomový klavirista a skladateľ Thelonious Monk. Program prináša pôvodné aj vlastné aranžmány, spracované pre obsadenie štyroch hudobníkov a pripomína originálny Thelonious Monk Quartet – kapelu, ktorá skoro 10 rokov opakovane prinášala publiku struhujúce hudobné zážitky. S týmto projektom sa MUQ predstavil aj na hlavnom pódiu Bratislavských Jazzových Dní 2013.
2. V bebop-ovom duchu vedený projekt, prezentovaný na jeseň 2012, vytvorený pri príležitosti blížiacich sa nedožitých narodenín prelomového bebop-ového klaviristu Bud Powell-a (27.9.1924 – 31.7.1966) – nesie príznačný názov „Martin Uherek Quartet – Remembering Bud“.
Projekt prináša najmä autorské skladby Powell-a, vrátane viacerých jeho pôvodných aranžmánov, spracované pre obsadenie štyroch nástrojov, ako aj dve skladby, zložené Powell-ovými súčasníkmi, ktoré patrili medzi najobľúbenejšie kompozície klaviristu. Kvartet sa zameriava na pôvodnú bebop-ovú interpretáciu týchto známych aj menej známych kompozícií a zároveň ich predstavuje originálnym jazykom každého z členov, čím dodáva hudbe aktuálnosť súčasnej doby.

Oficiálna biografia na stiahnutie:
MUQ biography – ENG
MUQ biografia – SK

Oficiálna promo fotka na stiahnutie:
MUQ promo picture