Google

O mne

Martin Uherek

Saxofonista, narodený 22.9.1987, prišiel do styku s hudbou už v skorom detstve, cez kostolný zbor, ktorý viedol jeho otec. Čoskoro prejavil veľký záujem a talent pre hudbu a rôzne nástroje okolo seba. V 12-tich rokoch sa zameral za klarinet a po ukončení gymnázia za saxofón. Zmena v jeho živote nastala v roku 2004…

Objavenie jazzu

Zmena v jeho živote prišla počas ročného (2004/2005) výmenného pobytu na SMC High School v meste Menasha, Wisconsin, USA, kde sa po objavení skladby Confirmation od Charlieho Parkera Martin rozhodol vydať sa po ceste jazzu. Po gymnáziu vyštudoval saxofón na Konzervatóriu J.L.Bellu pod vedením pedagóga Mgr. Art. Radoslava Solárika. Okrem štúdia na konzervatóriu 7 rokov študoval jazz pod vedením vynikajúceho jazzového klaviristu Klaudia Kováča.

 

Portfolio

V roku 2008 založil štvorčlenné zoskupenie Martin Uherek Quartet, so silnými koreňmi v jazzovej tradícii, ktoré funguje aj v súčasnosti a sústredí sa na interpretáciu jazzu 30.-50. rokov 20. storočia. V októbri 2008 sa s kapelou Martin Uherek Quaret zúčastnil 1st Tarnow International Jazz Contest v Poľsku, kde toto zoskupenie vyhralo 2. cenu vo svojej kategórii a zároveň bol Martin ocenený aj cenou za sólistický výkon. V decembri 2008 sa toto isté zoskupenie stalo laureátom Slovenskej súťaže “Nové Tváre Slovenského Jazzu 2008”. V roku 2012 vyhrala kapela svojím vystúpením na pódiu B Bratislavských jazzových dní súťaž mladých talentov SLSP a v roku 2013 sa etablovala na slovenskej profesionálnej jazzovej scéne, keď vystúpila na hlavnom pódiu Bratislavských jazzových dní, v obsadení Martin Uherek – tenorsaxofón, Jakub Tököly – klavír, Peter Korman – kontrabas, Pavol Blaho – bicie.

Martin pôsobil v minulých rokoch aj v iných projektoch, medzi inými Ľuboš Brtáň Quartet, kde bol v období 2009-2010 stabilným členom a bigband Swingless Jazz Ensemble, kde pôsobil ako hosťujúci sólista a leader saxofónovej sekcie. Pravidelne vystupuje aj v iných jazzových formáciách , vrátane špičkových slovenských aj zahraničných jazzových hudobníkov, napr. Klaudius Kováč, Róbert Ragan, Peter Solárik, Jozef „Iši“ Döme, Juraj Bartoš, Jeff Gardner…

 

Projekty

Počas svojej kariéry Martin absolvoval viaceré turné po Slovensku a má za sebou skúsenosti a účasť aj na koncertných pódiách v zahraničí (ČR, PL, HU, A, NL).

V súčasnosti najčastejšie spolupracuje so svojimi spoluhráčmi z Banskej Bystrice, obvykle pod menom Martin Uherek Quartet, ktoré sa zameriava na swing a bebop, ako aj projektom Remembering Bud Powell a Remembering Thelonious Monk.

Najnovším projektom „PRÍBEHY JAZZU“ sa Martin vydal na cestu propagácie jazzu a jeho krásy pre širokú verejnosť. Hru svojho tria dopĺňa príbehmi o jazzových muzikantoch, histórii jazzu a jeho krásach, čím „odpovedá na mnohé otázky, ktoré môže laické publikum mať, ale bojí sa ich spýtať.“ Tento projekt predstavuje v súčasnosti v domácom Jazz klube 12 v Banskej Bystrici, aj vo viacerých slovenských mestách.

 

Debutový album – Walkin‘ My Own Way

V novembri 2015 vydal Martin Uherek svoj debutový album „Martin Uherek – Walkin’ My Own Way„, teda “kráčajúc vlastnou cestou”. Album predstavuje Martinovu osobnú hudobnú výpoveď – o ceste, ktorou sa uberá, skúsenostiach, ktoré počas svojho hudobného života zažil a o hudobnom smere, ktorým sa rozhodol kráčať, za pomoci všetkých, ktorí tento proces hudobne ovplyvnili. To odrážajú aj skladby – každá z nich je charakterom typická pre určité obdobie jeho hudobného života. Základné jadro projektu tvorí trio v nástrojovom obsadení pianoless trio (trio bez klavíra), ktoré funguje pravidelne už viac ako rok: Martin Uherek – saxofón, Peter Korman – kontrabas, Pavol Blaho – bicie. Na albume sa objavili aj hostia, teda osobnosti, ktoré Martina na jeho ceste ovplyvnili – slovenská jazzová špička klavirista Klaudius Kováč, trubkár Juraj Bartoš a saxofonista Radovan Tariška. Album bol nahratý koncom augusta 2015 v Banskej Bystrici a v novembri 2015 vyšiel vo vydavateľstve Hudobného Fondu.

 

Publicistika a vzory

Martin jazz nepropaguje len prostredníctvom hrania, od roku 2014 je redaktorom najväčšieho slovenského jazzového portálu www.jazz.sk a od janára 2015 je redaktorom rádia Devín a moderátorom relácie Hudba mladých – Jazz Start Up.

Za svoje naväčšie vplyvy Martin považuje Charlieho Parkera, s ohľadom na hru na tenor saxofóne obdivuje náhdhernú citlivú hru Bena Webstera, ako aj otca tenor saxofónu, Colemana Hawkinsa. Z modernejších hráčov sa zameriava najmä na Sonnyho Rollinsa, ktorý si právom zasluhuje svoju prezývku Saxophone Colossus.

Medzi jeho ostatné vzory patrí väčšina hlavných osobností swingovej a bebopovej éry, akými boli Duke Ellington, Bud Powell, Billie Holiday…

 

Oficiálna biografia na stiahnutie:

Martin Uherek – biography EN

Martin Uherek – biografia SK

Oficiálna promo foto na propagačné účely (HQ) (foto 1 by Peter Hladký, foto 2 by Zuzana Ďuricová):

MU promo picture 1

MU promo picture 2

Autormi použitých fotografií sú Peter Hladký, Rudolf Baranovič a Zuzana Ďuricová

BJD3