Google

Martin Uherek Quartet – Remembering Monk


Martin Uherek Quartet – Remembering Monk

Martin Uherek Quartet, kapela novej slovenskej jazzovej generácie ako alternatíva voči súčasnému jazzovému trendu, ktorým je komponovať vlastné skladby, prináša nadčasové kompozície legendárnych hudobníkov – to najlepšie z histórie jazzu – ktoré už viac než 60 rokov predstavujú vrchol tvorby najväčších amerických géniov 20. storočia. Ich sila a príbehy s nimi spojené už po generácie fascinujú hudobníkov aj poslucháčov.

Kapela sa po úspechoch s projektom Remembering Bud v roku 2012, venovaným kompozíciám klaviristu Bud Powella, rozhodola pokračovať podobným smerom – na svojom turné v roku 2013 predstavila nový program, venovaný ďalšiemu velikánovi! Nový projekt má názov Remembering Monk a predstavuje kompozície hudobníka, ktorý sa radí medzi najväčších géniov v dejinách jazzu – prelomový klavirista a skladateľ Thelonious Monk. Program prináša pôvodné aranžmány, spracované pre obsadenie štyroch hudobníkov a pripomína originálny Thelonious Monk Quartet zo 60.rokov – kapelu, ktorá opakovane prinášala publiku struhujúce hudobné zážitky.

Promo Remembering MONK

Thelonious Monk bol známy špecifickým štýlom hrania a komponovania, pričom jeho hra sa prejavovala veľkým dôrazom na rytmus, priestor a nápaditosť. Všetky tieto prvky sa prejavujú aj v interpretácií Martin Uherek Quartet, ich hudba je plná komunikácie, hravosti a strhujúceho rytmu, ktorý upúta pozornosť publika. Spojenie jazzovej tradície so súčasnou dobou poskytuje poslucháčom zážitok viacerých rozmerov – Predstavu legendárnych časov rytmu swingu 30. rokov, živelnosti bebopu 40. rokov a moderných harmónií 50. a 60. rokov, pričom celé vystúpenie zároveň zaznieva aj v duchu súčasných hudobných vplyvov, ktorým sa nijaký muzikant v dnešnej dobe nevyhne.

Tento projekt mal veľký úspech u poslucháčov aj na hlavnom pódiu Bratislavských Jazzových Dní 2013!

Promo Remembering MONK

 
Viac o histórii kapely, našich doterajších úspechoch a výhrach na súťažiach sa dozviete tu.
 

Čo o nás povedali ostatní:


Skvelý, odľahčený výkon Martin Uherek Quartet bol jazzovo dôstojným úvodom BJD 2013. Ich vystúpenie mi pripomenulo senzačný nástup skupiny Hot House na BJD 2001, keď na scénu slovenského jazzu priniesli be bop Rado Tariška a Milo Suchomel.

Prof. Yvetta Kajanová, PhD., muzikologička –

Vo svojom programe Remembering Thelonius Monk venovali priestor tomuto klavírnemu velikánovi be popu a vytiahli do popredia jeho charakteristickú zložitú harmonickú štruktúru. V nej sa odohrával zaujímavý improvizovaný dialóg medzi klaviristom Jakubom Tökölym a saxofonistom Martinom Uherekom.

www.musicpress.sk, hudobný internetový portál– 

Svoj koncert odohrala (formácia) s veľkou pasiou a precíznosťou. Klobúk dolu, páni!

Vladimír Pisár, Denník Pravda – kultura.pravda.sk